Open Nav

Programy pro školy

Úvod Zámek Lešná Programy pro školy

Kromě běžné prohlídky zámecké expozice nabízíme také speciální programy pro školáky. Kapacita skupiny je max. 30 osob. Délka programu je cca 45 minut.

Zámecké prohlídky s malým badatelem Josífkem (MŠ, 1. stupeň ZŠ)

Interiéry zámku Lešná s neopakovatelnou dřevořezbářskou výzdobou a původním vybavením poznají děti prostřednictvím vyprávění o malém Josefu Karlu Seilernovi.
Josífek se narodil na Lešné na konci 19. století, před více než sto třiceti lety. Jeho tatínek František pár let po Josífkově narození zboural starý lešenský zámek a na jeho místě postavil nový, moderní. Už tehdy v něm měli elektřinu, teplou i studenou vodu, šest koupelen i splachovací záchod. Dnes se nám to zdá jako běžná věc, ale v době Josífkova dětství šlo o něco výjimečného. Když Josífek dospěl, stal se přírodovědcem. Rád pozoroval zvířata, na Lešné vybudoval přírodovědné muzeum, začal zde chovat dokonce australské běžce emu a vytvořil základ dnešního zooparku. Děti se seznámí nejen s životem Josefa Seilerna, ale a také s jedinečnými historickými exponáty. Domů si odnesou pracovní listy s doplňujícími úkoly, fotografiemi a zajímavými informacemi.

Trasa: Vstupní hala+Kaple – Malý salonek – Jídelna – Sál předků – Kulečníková herna – Dámský salonek – Ložnice+Koupelna – Společenský salon – Knihovna

Prohlídky s výukou etikety (1. - 6. třída ZŠ)

Děti se na zámku Lešná během prohlídky historických sálů seznámí se základy etikety. Zjistí, zda je společensky významnější muž nebo žena. Vyzkouší si formální stolování v překrásné zámecké jídelně, kde je vystaveno luxusní stříbrné nádobí a porcelán. Přímo v obřadní síni se dozví, jak probíhá svatební obřad. Osvojí si základy květomluvy a naučí se vázat kravatu. K dispozici budou mít i pracovní listy s kontrolními otázkami a užitečnými návody.
Kde jinde než na zámku se učit o etiketě? Zámecké prostředí nám pomůže přenést se do doby, kdy nezbytnou součástí pánského šatníku byly klobouky a vázanky a dámy se oblékaly do šatů z prvotřídních materiálů a nosily decentní rukavičky. S životem šlechty se vždy pojila řada společenských pravidel a přísných norem.
Slovo etiketa v nás budí dojem něčeho archaického, co patří do světa našich prababiček a pradědečků. Ale etiketa je jen jiné jméno pro laskavou mysl. A základy etikety, základy zdvořilosti, se nám mohou hodit i v dnešní době.

Trasa: Vstupní hala – Malý salonek – Jídelna – Sál předků – Kulečníková herna – Společenský salon – Knihovna

Zámecká šifra (1. - 6. třída ZŠ)

Bojíte se, že by děti nebavil klasický historický výklad? Zkuste s průvodcem vyluštit zámeckou šifru. Pátrejte v bohatě vyzdobených zámeckých interiérech po nápovědách a hledejte klíč, který vám otevře dveře zpět do zoologické zahrady. Děti poznají historii a největší zajímavosti zámku zábavnou formou. Trasa vede také do prvního patra, kde je od roku 2019 otevřena nová expozice "Pracovna hraběte Josefa Seilerna".

Trasa: Vstupní hala – schodiště – 2.NP, Pracovna Josefa Seilerna – Schodiště – Knihovna – Malý salonek – Jídelna – Sál předků – Kulečníková herna – Vstupní hala

  

 

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín